3 Ebeveynden 1’i Potansiyel Olarak Tehlikeli Lastikleri Kullanıyor

Oto Lastik

Protyre’ın yeni araştırmasına göre, her üç ebeveynden biri çocuklarını tehlikeli lastiklerle gezdiriyor olabilir. Bu endişe verici bulgular, Birleşik Krallık’ın en hızlı büyüyen lastik perakendecisi Protyre tarafından “Lastik Güvenliği Ayı” kampanyası kapsamında gerçekleştirilen çevrimiçi YouGov anketine dayanıyor. YouGov tarafından yapılan anket sonucu, 18 yaşından küçük çocukları olan ebeveynlerin 3’te 1’inden azının lastiklerini yalnızca 3 ayda bir kontrol ettirdiğini, bazılarının ise hiç kontrol ettirmediğini gösteriyor.

Ebeveynlerin Yalnızca %52’si Lastik Kontrollerini Önemli Buluyor

Protyre tarafından gerçekleştirilen anketin diğer bir sonucu da emniyet kemerleri, çocuk koltuğu ve çocuk güvenlik ekipmanları gibi diğer unsurların lastiklerden daha sık kontrol edildiğini gösterdi. Arabası bulunan ebeveynlerin %76’sı çocukların tuvalete gidip gitmediğini kontrol etmenin önemli olduğunu söylerken; yalnızca %52’si lastikleri kontrol etmeyi önemli görüyor.

Sürücülerin %58’i Yasal Olmayan Lastiklerle Seyahat Ediyor

Protyre, aylık olarak; diş derinliği yasal sınırın altında kalan lastiklerin araçtan sökülmesi ile ilgili istatistikleri de kaydediyor. Bu istatistikler, ebeveynler de dâhil olmak üzere sürücülerin, lastik güvenliği kavramına sadece “sözde” sadık kaldığını gösteriyor. Protyre yasal olmayan lastiklerin kullanımının en yüksek seviyeye %58,9 ile 2018 yılında çıktığını tespit etmişti. Bu oran 2018’den bu yana pek fazla değişmedi, %58 civarında sabit kaldı. Bu istastistikler, lastik güvenliğinin önemini kabul eden sürücülerin dahi düzenli lastik kontrolleri ile bu bilinci uygulamaya koymadığını kanıtlıyor.

“Lastikler En Az Çocuk Oto Koltukları Kadar Önemli!”

Protyre perakende müdürü Simon Hiorns: “En son anketimizden elde ettiğimiz bu bulgular, oldukça endişe verici ve halkın lastik güvenliğinin önemini ne kadar anladığı konusunda endişeler uyandırıyor. ‘TyreSafe Lastik Güvenliği Ayı’ ile birlikte Protyre, ebeveynlere ve sürücülere genel olarak lastik güvenliğinin en az emniyet kemerleri ve çocuk oto koltukları kadar önemli olduğunu hatırlatmak istiyor. Ebeveynlerin araçlarının lastiklerini sık ve yeterli şekilde kontrol etmemeleri, potansiyel olarak tehlikeli lastikleri kullanarak çocuklarını riske atmaları son derece endişe verici bir durum. Bu yılki ‘Lastik Güvenliği Ayı’ kampanyasının mesajı, bir eylem çağrısı! ProTyre, sürücüleri; lastik basıncını, durumunu ve diş derinliğini en az ayda bir kez kontrol etmeye davet ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir