Continental Kaluga Şehrindeki Lastik Fabrikasını Satışa Çıkardı

Oto Lastik

Rus yetkililer Continental lastikleri için Kaluga’daki lastik fabrikasını S8 Capital’e satmasına izin verdi. İşlemin maliyeti 7-10 milyar rubleyi bulabilir ki bu da varlığın Continental tarafından tahmin edildiği 87 milyon Euro ile karşılaştırılabilir. Ancak, Kommersant’a göre Continental ABD ihracat kontrol düzenleyicisinden onay talep ettiği için anlaşma henüz kapanmadı. Anlaşmanın hem hükümet komisyonu tarafından birkaç hafta önce onaylandığını belirtiyor. Aynı zamanda şirket, anlaşmayı kapatmak için Amerikan düzenleyicisi olan ABD Ticaret Bakanlığı Sanayi ve Güvenlik Bürosu’nun (BIS) onayını bekliyor.

Alman Lastik Üreticisi Continental Tarafından Hangi Açıklamalar Yapıldı?

Continental lastikleri bu bilgi hakkında herhangi bir yorum yapmadı, sadece “Şirketin Rusya’daki varlıklarıyla ilgili olarak, piyasadan kontrollü bir çıkış da dahil olmak üzere çeşitli stratejileri değerlendirdiğini” söyledi. Mayıs 2023 içerisinde de şirketin temsilcilikleri, özellikle de LLC Continental Rus ve LLC Continental Kaluga, her zamanki gibi çalışmaya devam ediyor.

Rusya Kaluga Continental Fabrikası Neden Kapatılmak İstendi?

İhracat kontrolüne tabi mallarla ilgili işlemlerin yanı sıra Rusya Federasyonu veya Belarus hükümetinin ya da savunma sektörünün çıkarları doğrultusunda gerçekleştirilebilecek işlemler için lisans veriyor. Kommersant’a göre Continental lastikleri, Kaluga’daki fabrikanın üretim sahasının ABD ihracat kontrollerine tabi mallar içerdiğini düşünmüş olabilir. Daha önce Rusya Federasyonu’nda bir lastik fabrikası ve distribütörü bulunan Continental Global Holding Netherlands BV’nin Şubat ayında Continental Lastikleri Rus ticaret şirketindeki hisselerinin satışı konusunda C8 Industrial Assets JSC ile bir anlaşma imzaladığı bildirilmişti. Kaluga’daki tesis (LLC Continental Kaluga) için de benzer bir anlaşmaya varıldı.

Kaluga Şehrinde Continental, Gislaved ve Matador Markaları Üretiliyordu

Grace Consulting Ltd. hukuk uygulama başkanı Ekaterina Orlova, BIS onayının genellikle havacılık ve uzay endüstrisi, makine mühendisliği, yarı iletkenler gibi alanlarda gerekli olduğunu söyledi. “Belki de BIS’e bir talepte bulunmak, tarafların ve bağlı kuruluşların BIS listelerinde ve OFAC yaptırımlarında bulunup bulunmadığını veya ikincil yaptırımlar açısından olası toksisitelerini kontrol etmek için sıradan bir reasürans olabilir” dedi. Kaluga’daki Continental lastik fabrikası üç markanın lastiklerini üretiyor: Continental, Gislaved ve Matador olmak üzere üç markanın lastiklerini üretiyor ve yılda 4 milyon adet lastik üretme kapasitesine sahip.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir