Hankook Lastikleri Sürdürülebilirliği Arttırmak için Çalışıyor

Oto Lastik

Küresel premium lastik şirketi Hankook, yönetim kurulunun sürdürülebilir yönetim uygulama sorumluluğunu ve rolünü güçlendirmek için bir ESG (çevresel, sosyal ve yönetişim) komitesi kurdu. 30 Temmuz’da Hankook Lastikleri yönetim kurulu, kurumsal yönetimi iyileştirmek için bünyesinde yeni bir ESG komitesi kurmaya karar verdi. ESG komitesinin oluşturulması ile yönetim politikaları, stratejileri ve faaliyetlerinin güçlendirilmesi amaçlanıyor.

Hankook Lastikleri ESG Komitesi Nedir?

ESG komitesinin kurulmasıyla birlikte; yönetim kurulu içindeki komiteler, mevcut denetim komitesi, dış direktör aday gösterme komitesi, sürdürülebilir yönetim komitesi ve iç işlemler komitesi dâhil olmak üzere beş birime genişletilecek. Hankook Lastikleri, yönetim kurulu merkezli yönetimi güçlendirmeyi ve uzun vadede sürdürülebilir büyümeyi hedefliyor. Premium lastik üreticisinin ESG komitesi; çevresel, sosyal ve yönetişim işleriyle ilgili danışmanlık, müzakere ve yönerge önermekten sorumlu olacak. Komite, profesyonelliği ve işlevini geliştirmek amacıyla, üyelerinin yarısından fazlası yönetim kurulu dışından olmak üzere üçten fazla üyeden oluşuyor. Komite, başkanını bir komite kararı ile atıyor.

Premium Lastik Üreticisi Uzun Vadeli Büyümeyi Sürdürüyor

Hankook Lastikleri ESG komitesinin ilk başkanı olarak dış direktör Mira Lee atandı. Komite, başkan dâhil yedi iç ve dış direktörden oluşacak şekilde belirlendi. Mira Lee, General Electric Co. (GE) ve Macquarie Group gibi önde gelen kurumsal yönetim uygulamalarına sahip küresel şirketlerden kapsamlı deneyim ve uzmanlık biriktirmiş bir kadın lider. Aynı zamanda Ewha Womans Üniversitesi’nin dış yönetici eğitimi için özel programından da mezun oldu. Küresel şirketlerin finansmanında olduğu kadar stratejik planlama, yatırım, personel yönetimi, organizasyonel kültür inovasyonu, çeşitlilik ve dahil etme (D&I) alanlarındaki uzmanlığıyla Mira Lee’nin paydaşların ve halkın çeşitli çıkarlarını temsil etmesi ve aynı zamanda çözüme katkıda bulunması bekleniyor. Böylece premium lastik üreticisi, uzun vadeli büyümesini ve kurumsal değerini en üst düzeye çıkarabilecek.

Hankook Lastikleri Çevre Dostu Politika İzliyor

Hankook Lastikleri, ESG yönetimi için çalışma düzeyinde bir organizasyon kurmuştur ve her yıl sürekli olarak görevler geliştirerek hedeflerine ulaşmaktadır. Premium lastik üreticisi, ayrıca iklim değişikliğine müdahale ve su güvenliğindeki performansı nedeniyle CDP’den (eski Karbon Saydamlık Projesi) liderlik dereceleri aldı. Aynı zamanda CDP İklim Değişikliği Kore Ödülleri’nde Karbon Yönetimi Sektörü Onur Ödülü’ne layık görüldü. Ayrıca; 2011 yılında Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksleri’ne ilk dahil edilmesinden sonra 2016’dan 2020’ye kadar beş yıl üst üste Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksleri’nde (DJSI) listelendi.
Hankook Lastikleri, ayrıca 2050 yılına kadar %100 sürdürülebilir hammadde kullanımına ulaşmak ve 2018 yılına kıyasla sera gazı emisyonlarını %50 azaltmak gibi net hedefler belirliyor. Şirket ayrıca UNGC (United) gibi kurumsal sürdürülebilirlik uygulamaları için çeşitli girişimlere katılıyor. Nations Global Compact ve sürdürülebilir doğal kauçuk politikaları gibi çevre dostu politikaları teşvik ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir