İzmit’te Üretilen Efsane Formula 1 Lastiği 70 Yıl Sonra Silverstone’da

Oto Lastik

İtalyanca “Beyaz Yıldız” anlamını taşıyan “Stella Bianca” lastikleri, motor sporları şampiyonasının altın yıllarını temsil ediyor. 1950’de ilk Grand Prix yarışını kazanan Giuseppe Farina, Pirelli Stella Bianca lastiklerini kullanıyordu. Stella Bianca Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın 70. yılını kutlamak için gerçekleştirilen yarışlar için zafer kazandığı Silverstone Pisti’ne geri döndü. Yanak kısmında beyaz yıldız motifi bulunan efsane lastik, Pirelli’nin İzmit’teki motor sporları fabrikasında üretildi.

Formula 1 Yarışlarının İlk Yıllarına Pirelli ve Alfa Romeo Damga Vurdu

Formula 1 yarışlarının ilk yıllarına damga vuran iki marka, Alfa Romeo ve Pirelli olmuştu. Bugün dünyanın en çok bilinen motor sporları etkinliği, İtalyan markaların etkisi ile büyümüştü. Pirelli ve Alfa Romeo, aynı zamanda ilk günden bu yana Grand Prix yarışlarında yer alan tek kombinasyon. Pirelli, şu anda Formula 1 yarışlarında PZero ve Cinturato lastiklerini sunuyor.

Formula 1 Efsanesi Stella Bianca Klasik Araçlar için de Sunuluyor

Pirelli’nin İzmit’te yer alan fabrikasında üretilen Stella Bianca, yalnızca Formula 1 Silverstone Pisti’nin yıldızı değil. Bu lastik, aynı zamanda günlük kullanım için de üretiliyor. Pirelli Collezione vintage lastik serisi içerisinde yer alan Stella Bianca, 2 yıl önce klasik araçlar için yeniden piyasaya sunuldu. Collezione serisi, savaş sonrası modellerden 90’lı yılların araçlarına dek çok sayıda klasik araç için ürünler sunuyor. Bu seride yer alan ürünler, klasik araç sahiplerinin araçlarını yeni gibi kullanabilmeleri için geliştiriliyor.

İlk F1 Grand Prix Yarışının Efsanesi Sınırlı Sayıda Üretiliyor

Pirelli Collezione serisinde yer alan lastikler, aynı markanın motor sporları serisi gibi fabrikadan sınırlı sayıda çıkıyor. Stella Bianca, yarışlar için üretilen lastiklerle aynı fabrikada üretiliyor. F1 Grand Prix yarışları için önemli yere sahip olan lastik, aynı zamanda markanın geleneksek çapraz katmanlı yapı ile ürettiği tek lastiği. Yıl sonuna dek Pirelli Stella Bianca daha fazla ebat ile piyasaya sunulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir