Kış Lastiği Kullanımı

Kış Lastiği Kullanımının Önemi

Kış Lastiği
Kış Lastiği
 

Kış lastiği kullanmak değişen iklim koşullarında zorlaşan araç kullanımının önüne geçmek ve güvenli bir sürüş konforu sağlamak adına oldukça önemlidir. Bu nedenle nasıl ki emniyet kemeri her zaman gerekli ve önemliyse kış aylarında yaz lastiğinin değiştirip kış lastiklerinin kullanılması da o derece önem arz etmektedir.

Kış Lastikleri Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

Kış lastiği hakkında bilinmesi gereken pek çok husus vardır. Bunlardan biri yaz lastikleri kış lastiğinin aksine yere temas halinde iken hava 7 derecenin altına düştüğünde sertleşir. Bu nedenle yola tutuşu zorlaşır hatta imkansız hale gelir.  Islak veya soğuk bir zeminde yeterli yol tutuşunu sağlayamaz halde olan yaz lastikleri sürücülere zorluk yaratır ve kaza riskini arttırır. Kış lastiği ise üretimi esnasında kullanılan doğal kauçuk payları sayesinde düşük ısılarda gerçekleşen buzlu veya ıslak yollarda esnekleşerek yol tutuşlarını artırır.

Kış Lastikleri İle Fren Mesafesi

Kış aylarında yapılan frenleme zamanlaması oldukça önemlidir. Yollar ıslak ve kaygan olduğu için yapılacak ani frenlerde araçların gösterdiği reaksiyon hayati önem taşımaktadır. Kışın yaz lastiği kullanılırsa frenin mesafesi uzamaktadır. Viraj esnasında aracın merkez kaç kuvvetinin meydana getirdiği etki ile araç dışarıya daha fazla savrulur. Dolayısıyla araçlar önden veya arkadan kaymalar yaşar.  Bu sebeple kış lastiği kullanılması sürücü güvenliği açısından oldukça önemlidir. Kış lastiği ile sürüş güvenliği sağlandığı için de kazalar azalır.

Kış Lastiği Kullanımı
Kış Lastiği Kullanımı

Kış Lastikleri Buzlu Zeminde Endişeye Yer Bırakmaz

Buzlu bir zemin üzerinde araçların sahip oldukları hız oldukça önemlidir.  Saatte 30 km bir hızla ilerleyen bir araç standart lastik ile fren mesafesi arasında 68 km’lik bir durum söz konusu iken kış lastiği ile bu fark 57 metreye düşmektedir.  Buzlu zemin üzerinde araçların 30 km‘den daha hızlı gittikleri varsayılırsa iki lastik arasındaki durma mesafesi oldukça fazla olmaktadır. Bu mesafenin açılması da ölümcül kazalara davetiye çıkarmak demektir. Bu nedenle kış lastiği kullanılması buzlu zemin üzerinde sürücülere endişe yaratmaz.

Kış lastiği fiyatları ve zahmeti nedeniyle tercih edilmemektedir. Ancak kış lastiği fiyatlarından daha önemli olan konunun insan hayatı olduğu göz önüne alınarak hareket edilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir