Lastik Yuvarlanma Direnci Nedir?

Oto Lastik

Lastikler aracınız ile yol arasındaki tek temas noktasıdır. Lastikler, iyi direksiyon hâkimiyeti ve güvenlik sağlamak için zemini iyi kavrayabilmelidir. Yuvarlanma direnci , lastiğin aracınızın ileriye doğru hareketine ne kadar direnç gösterdiğinin ölçüsüdür.

Lastik Yuvarlanma Direnci Neden Önemli?

Otomobil lastiği yuvarlanma direnci , AB lastik etiketleme yönetmeliklerinin getirildiği 2010’ların başından bu yana giderek yaygınlaşan bir terimdir. O zamandan beri, yeni otomobil lastikleri aşağıdaki kategorilerde etiketlenmiştir:

  • Yakıt verimliliği
  • Islak zemin performansı
  • dB cinsinden dış gürültü seviyesi

Lastik yuvarlanma direnci , tüm bunlar üzerinde etkilidir ve düşük yuvarlanma direncine sahip lastikler, gelişmiş yakıt tasarrufu ve uzun ömür sunarak uzun vadede önemli ölçüde tasarruf sağlarlar.

Yuvarlanma Direnci Neden Ortaya Çıkar?

Yuvarlanma direnci oluşmasının birçok nedeni vardır:

  • Lastik ve yol yüzeyi arasındaki sürtünme
  • Aracınızın hareketli parçalarında sürtünme
  • Lastik kauçuğu şekil değiştirdikçe oluşan enerji kaybı
  • Zemin yüzeyinin deformasyonu (örneğin toprak zeminde veya çamurda sürüş)
  • Bozuk / kirli yol yüzeylerinde daha fazla sürtünme

Yuvarlanma Direnci Yakıt Tüketimini Neden Arttırır?

Lastikleriniz ne kadar fazla yuvarlanma direnci üretiyorsa, sabit hızı korumak için o kadar fazla enerjiye ihtiyacınız olacaktır. Bu, yanmalı motorlu araçlarda daha düşük yakıt verimliliği , daha yüksek maliyet ve daha fazla CO2 emisyonuna neden olur. Lastik seçimi bu sorunla başa çıkmada yardımcı olur. Düşük yuvarlanma direncine sahip lastikler; genellikle enerji tasarruflu lastikler, yakıt tasarruflu lastikler veya düşük emisyonlu lastikler olarak tanıtılır.

Düşük Yuvarlanma Direncinin Faydaları

Düşük yuvarlanma direnci sunan lastikler sadece küçük bir avantaj sunmaz. Bu lastiklerin en büyük avantajı yakıt verimliliği sağlamalarıdır. Bunun yanı sıra; hem paranızı korumanızı sağlar hem CO2 emisyonlarını azaltır hem de aracı daha sessiz hâle getirirler. Son olarak, yuvarlanma direncini düşürmek istiyorsanız lastik rotasyonunu ihmal etmeyin. Örneğin ön ve arka lastikleri değiştirin, böylece aynı zamanda düzensiz aşınmanın da önüne geçersiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir