Michelin’in 2050 Hedefi: Sıfır CO2 Emisyonu

Oto Lastik

Michelin Grubu, 12 Aralık 2019’da; sürdürülebilirlik taahhüdünün bir parçası olarak “2050 yılına kadar sıfır CO2 emisyonu” hedefini açıkladı. Strateji, ayrıca; 2030 yılına kadar lastiğe bağlı enerji tüketiminin % 20 oranında azaltılmasını da içeriyor.  

Michelin CO2 Emisyonlarını 8 Yılda %22 Azalttı

Michelin, üretimde karbon ayak izini küresel olarak azaltmak için “daha az tüketen” ve “enerji geçişi” temelli bir yaklaşım geliştirdiğini söyledi. Üretim tesislerinin çoğunda halihazırda bu yaklaşımı benimseyen lastik üreticisi, stratejinin 2010 – 2018 yılları arasında CO2 emisyonlarının % 22 oranında azaltılmasına yardımcı olduğunu, fabrikaların % 85’inin yenilenebilir kaynaklardan gelen elektrikle çalıştığını belirtti.  

Michelin 2030’a Kadar Kömür Kullanımını Sıfırlayacak

Michelin; “Gelecekte, endüstriyel araçlarımızın enerji verimliliğini artırarak, daha fazla yenilenebilir enerji kullanarak ve kömürü ortadan kaldırarak bu çabaları sürdüreceğiz.” açıklamasında da bulundu. Şirketin açıklamasına göre; şu anda grubun dünya üzerindeki 70 tesisinden 5’i hala kömürle çalışıyor. Fransız lastik üreticisi, kömürü gaz veya biyokütle gibi başka bir birincil enerji kaynağıyla değiştirmenin fizibilitesini değerlendirmek için çalışmalar başlattı. Şirket, en geç 2030 yılına kadar tüm tesislerinde kömür kullanımını bitirmeyi hedefliyor. 

Michelin Nakliyat Stratejisini Yeniledi

Michelin, önceliğin taşımacılığın çevre üzerindeki etkisini azaltmak olduğunu söyledi.  Fransız lastik devi, bunun için nakliyat alanında da yeniliğe gitti. Açıkladığı stratejiye göre üretici, satış ve üretim alanlarını yakın tutarak nakliyat süresini kısaltıyor. Bu da çevreye daha az zarar verilmesi anlamına geliyor. Michelin, taşıma sürecini daha verimli hale getirerek; CO2 emisyonlarını minimuma indiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir