Otomobil Lastik Diş Derinliği

Oto Lastik

Otomobil lastiğine itina göstermek aslında hem aracınıza hem de kendinize verdiğiniz değeri gösterir. Çünkü bu lastiklerde görülen sıkıntılar yol güvenliğinizi bozabilir, kaza riskini arttırabilir ve konforunuzu olumsuz etkileyebilir. Ucuz lastik bulma düşüncesi lastik fiyatları konusunda fazla detaycı olmak araç standartlarınızın altına düşmenize sebep olabilir. Bu nedenle seçilen lastik standartlara uygun ve kaliteli lastik olmalıdır.

Oto Lastik Diş Derinliği

Oto lastik seçiminde ve kullanımında güvenli sürüşler için diş derinliği son derece önemli bir konudur. Çünkü yol tutuşunu sağlayan bu dişlerdir. Uzmanlar lastiklerin en geç 3 yılda değiştirilmesini öneriyor. Başka açıdan bakacak olursak 50 bin 60 bin km.yi bulunca değiştirmek gerekiyor. Diğer bir kriter de lastiğinizin durumudur. Aslında en doğru bilgiyi size o verecektir. Diğer kriterler de aklınızda bulunsun ama siz yine de direkt olarak lastiğinize bakın. Çünkü otomobil lastik firmaları lastik dişlerini iki şekilde inceliyor. Yaz ve kış lastikleri olmak üzere iki kategoride değerlendirme yapıyor. Yaz lastikleri 3 mm.yi bulunca değiştirilmeli, kış lastikleri de 4 mm.de değiştirilmeli önerisinde bulunuluyor. Diğer taraftan minimum limit de 1,6 mm.dir. Fakat size bu noktaya kadar beklemenizi önermiyoruz. Çünkü bu limit aynı zamanda ceza sınırıdır. Bu lastiklerin kullanımdan kaldırılması gerekir.

Kullanılabilecek lastik diş derinliği

Kullanılabilecek lastik dişi 3 mm altında olmamalıdır. Lastik diş derinliği ile ilgili verilen yıllardan daha erken de dişler eriyebilir. Bunun nedenleri araç sürüş tarzınız da olabilir ancak zorlu yollar, engebeli araziler lastik kullanım süresini düşürebilir. Bu nedenle ilk dikkat etmeniz gereken direkt olarak lastiğin kendisidir. Diğer taraftan ucuz lastik alayım derken aşınmaya müsait lastikler seçmiş olabilirsiniz. Lastik fiyatları önemli ama kaliteli lastiklerin fiyatları arasında kıstas yapmanız daha uygundur.

Oto lastik diş değerlerine dikkat etmezseniz aracınızın yol tutuşunda değişme olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Çünkü dişlerin erimesiyle yol tutuşu düşecektir. Bu durum aynı zamanda kısa fren mesafesini de etkileyeceğinden lastik kontrolleri zamanında yapılmalıdır. Bulunduğunuz araziye ya da yollara uygun lastikler seçmek de lastiklerinizin dayanıklılığını arttıracaktır. Maksimum kullanma süreniz olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir