Sürücüsüz Araç ile Kargo için En Doğru Zaman

Uncategorized

Sürücüsüz araçlar ve robotlar, yeni tip koronavirüs salgınının devam ettiği bu günlerde her zamankinden daha fazla önem kazanıyor. Eski Google çalışanı bir grup mühendis, bugünlerde kendi şirketlerinde “Nuro” adındaki sürücüsüz teslimat robotu üzerinde çalışıyor. Firma, bu araçların Kaliforniya’da trafikte test edilmesi için izin alındığını açıkladı.

65 Firma Sürücüsüz Araç Testi Gerçekleştiriyor

Nuro isimli sürücüsüz teslimat aracı, daha önce ABD’nin Arizona ve Teksas eyaletlerinde market teslimatları için test edilmişti. Sürücüsüz kargo aracı, şimdi de benzer teslimatlar için Kaliforniya’da test edilecek. Sürücüsüz araç Nuro, en fazla 40 km/s hıza ulaşabiliyor. ABD’de şu anda Nuro’nun tek rakibi olarak sürücüsüz araç ile teslimat için ilk izne sahip olan Waymo firması görünüyor. Waymo, sürücüsüz otomobiller ile de test gerçekleştirmiş bir firma olma özelliğine sahip. Şu anda Kaliforniya eyaletinde testlere devam eden toplamda 65 firma yer alıyor.

Sürücüsüz Araç Nuro R2 Elektrikle Çalışıyor

Kaliforniya Motorlu Araçlar Departmanı (DMV) Müdürü Steve Gordon, yaptığı açıklamada; üzerinde durdukları en önemli noktanın trafik güvenliği olduğunu söyledi. Gordon, Nuro’nun güvenlik için ihtiyaç duyulan kriterleri sağladığını belirtti. Nuro firması, şu anda R2 isimli prototipi test ediyor. Sürücüsüz araç Nuro R2, elektrik ile çalışıyor.

Covid-19 Nedeniyle Sürücüsüz SUV Testlerine Ara Verildi

Nuro firması, daha önce Bay Area’da Lexus’un modeli belirtilmeyen SUV aracı ile testler gerçekleştiriyordu ancak Covid-19 nedeniyle bu testlere ara verildi. Nuro, şu anki planın Mountain View’de sürücüsüz araçlar ile müşteri teslimatlarını gerçekleştirmek olduğunu açıkladı. Bu süreçte firma, yerel firmalar ve satıcılar ile kargo sözleşmeleri yapma imkân ve iznine sahip olacak. Firma, daha sonra ise eyalet genelinde sürücüsüz araçlar ile hizmet vermek için izin almak istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir