Yeni Pirelli P Zero Dhf Lastiği İle Gt Challenge Başarısı

Oto Lastik

Pirelli lastikleri tarafından desteklenen Intercontinental GT Challenge’ın birinci turu olan Mount Panorama’daki Bathurst şimdiye kadarki en hızlı sıralama turu tamamlandı. Yeni Pirelli P Zero Dhf Lastiği ilk üç, Avustralya dayanıklılık klasiği tarihindeki en hızlı yarışta damalı bayrağa kadar mücadele etti. Jules Gounon, Kenny Habul ve Luca Stolz’dan oluşan Sun Energy 1 Mercedes, toplamda 2000 kilometrenin biraz üzerinde 323 tur rekoru kat etti. Buna rağmen çizgiyi Matt Campbell ve Mathieu Jaminet’in Manthey Porsche kadrosundan bir saniyenin altında geçti. Thomas Preining, Maro Engel, Mikael Grenier ve Raffaelle Marciello’dan oluşan GruppeM Mercedes ise sadece 1,4 saniye ile ilk üçe girerek üçüncü oldu. Bisiklet efsanesi Valentino Rossi, BMW ile ilk Bathurst yarışında 2. antrenman seansında en hızlısı oldu ve yarışı Augusto Farfus ve Maxime Martin ile altıncı sırada bitirdi.

Pirelli Lastikleri GT3 Tarihindeki En Hızlı Yarışta Neler Başardı?

Dayanıklılık klasiğinin 20. segmentinde, Pirelli P Zero DHF lastiğini ilk kez firma Bathurst’e getirdi (antrenman, sıralama ve yarış için araç başına 12 set lastik tahsis edildi). Bu lastik geçen yıl Avrupa’da tanıtıldı ancak ilk çıkışını Bathurst’te yaptı ve etkinliğin GT3 tarihindeki en hızlı yarışta önemli bir rol oynadı. Pirelli P Zero DHF bir yarış uzunluğu boyunca, çok çeşitli otomobiller ve pist koşullarında daha iyi ve daha tutarlı performans ile önceki DHE’den daha hızlıdır. En son sert bileşik DHF, Engel’in izniyle 2016’daki (orta bileşikle belirlenen) önceki eleme rekorunu alt üst etti.

Pirelli P Zero DHF Neden Hızlı Bir Yarışta Mücadele Etti?

Pirelli P Zero DHF modelinin sınav verdiği yarışın bu kadar hızlı olmasının bir nedeni, çok az sayıda güvenlik aracı müdahalesi olmasıdır. Ayrıca heyecan verici kapanış etaplarında dört saatten fazla yeşil bayrak yarışı yapıldı. Son model araçlar ve yarış lastiği güvenilirliği etkileyiciydi: Son yarışta Gounon’un kullandığı önde gelen Mercedes lastik değiştirmemeyi seçti, ancak yine de ikinci bitiren güçlü Porsche takımını geride tuttu.

Pirelli Lastikleri Yarış Aktivite Müdürü: “Bu, Bathurst tarihinin en iyi yarışlarından biriydi: Arka arkaya üçüncü galibiyeti için Jules Gounon’u ve bunu rekor kıran bir gösteri haline getirmek için harika bir gösteri sergileyen podyumdaki tüm sürücüleri tebrik ederiz. Bathurst’ün taleplerine hızla uyum sağlayan yeni Pirelli P Zero DHF lastikleri, sıralama turlarındaki ham hızlarının yanı sıra yarış gününde güvenilirliklerinin altını çizdi. Öğleden sonra biten yarışta, 20 santigrat dereceden fazla – sekiz ila 30 santigrat derece – ve çok çeşitli stratejilerle başa çıkmak zorunda kaldılar.” Değerlendirmelerinde bulundu.

Pirelli’nin Harikaları Yaşattığı Sonraki Seri Ne Zaman?

Pirelli P Zero DHF lastiğinin boy gösterdiği etkinliği yaklaşık 55.000 seyirci izledi. Bu aynı zamanda farklı bir rekor anlamına geliyor. Ayrıca Yeni Zelandalı Liam Lawson’ın: “Şimdiye kadar yaptığım en çılgın şey” olarak tanımladığı 6,2 kilometrelik lunapark treni pisti macerası yaşandı. Burada Pirelli donanımlı bir Red Bull F1 aracını kullandığını görme şansına sahip oldu. Pirelli, 2017’den beri Bathurst 12 Hour(12 saat) lastiklerini tedarik ediyor, Gounon şimdi üç kez Bathurst kazanan özel bir kulübe katılıyor. Bununla Mercedes, genel Bathurst GT3 zaferleri açısından Audi ile aynı seviyeye geliyor.

Pirelli lastikleri desteğinde Intercontinental GT Challenge, dünyanın en prestijli otomobil markalarının bir kez daha temsil edildiği yarış için takvim belirlendi. Güney Afrika’daki Kyalami 9 hours (9 Saat) için 23-25 Şubat tarihlerinde mücadele devam ediyor olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir